wtorek, 14 lutego 2012

O rasie Kory czyli Jagdterier w roli głównej. ;P


Dlaczego
JAGDTERIER nie jest dla każdego ?

Ano dlatego, że to JAGDTERIER, który z pewnością nie należy do psów "miękkich". A przyznajmy szczerze - ilu spośród nas zechce się CODZIENNIE pracować z psem

Ciężko pracujemy, żyjemy coraz szybciej, mamy coraz mniej czasu i cierpliwości nawet dla rodziny, a co dopiero dla psa.
Nawet myśliwy, który chce mieć jagdteriera, powinien mieć doświadczenie z co najmniej jednym innym psem myśliwskim, którego sam od początku wyszkolił, z którym sam polował, jest cierpliwy i ma wystarczająca ilość wolnego czasu. Dobrze ułożony jagdterier okaże się pomocnikiem na wagę złota. Sprawdza się świetnie jako norowiec i dzikarz, jak po sznurku chodzi po tropie. Nieraz zadziwi talentem aportera. Jest uznanym w całej Europie psem wszechstronnym, najliczniejszym z terierów, które znajdują się w rękach myśliwych.

Wiecie co będzie robił niewybiegany jagdterier w mieszkaniu podczas 8 godzin nieobecności pracujących domowników ? Będzie się bawił :) Ten pies nigdy się nie nudzi :D
I będzie się bawił :
http://www.youtube.com/watch?v=xaZsoqdvq88&feature=related

tylko zamiast na oponie - na naszej zasłonce lub firance ...

http://www.youtube.com/watch?v=ieTfOohlzSg&feature=related

tylko że zamiast rozszarpywanej starej skóry dzika w roli ofiary znajdzie się Wasz dywan lub poduszka ....

A może macie w domu inne zwierzątka ? uważacie, że piesek zaprzyjaźni się z kotkiem, fretką, papużkami, świnką morską ? Jeśli macie silną osobowość i żelazną konsekwencję, to póki patrzycie na jagdteriera - piesek będzie poprawnie się przy zwierzaczkach zachowywał, ale nawet wyjście do toalety skończy się dla innego pupila tragicznie i błyskawicznie.

Ta rasa psa została sworzona i wyhodowana do polowania i instynkt ten jest u jagdterierów wyjątkowo silny - zwykły mieszkaniec blokowiska ma 100% pewności, że na spacerze w lesie trop dzika czy zająca będzie dla jagdteriera ważniejszy niż jego pan ... pies wróci, owszem, do miejsca, z którego uciekł - ale kwestia - KIEDY ? Bo na pewno nie szybko i nie od razu. Ale za to ... najedzony lub ze świeżą zdobyczą w paszczy.

Jagdterier to wyjątkowo inteligentny, wesoły, pogodny i w dobrych rękach - bardzo przyjazny wobec ludzi i innych psów terier. Jego żywiołowość nie ma sobie równych, pomysłowość także.

Charakter tego psa sprawia, że nie da się być przy nim smutnym, czy cierpieć na depresję. Ciągle coś się dzieje - jagdterier nie znosi spokoju, pustki i marazmu, to pies pomysłu i natychmiastowego jego wykonania. Jeśli się czemuś poświęci - to w całości - ścigając piłkę czy rozrywając na strzępy dywanik - nie reaguje na rozpraszające bodźce zewnętrzne, krzyk, wołanie, identycznie się dzieje, gdy złapie trop - to pies czynu i wie, co od wieków należy do jego zadań :).

Nie boi się strzałów, fajerwerków - wręcz przeciwnie, koniecznie, za wszelką cenę, chce tam pobiec, aby zobaczyć, co to się fajnego dzieje ?  :)

Dla kogo taki pies ?

Przede wszystkim dla ludzi mądrych i odpowiedzialnych.
Dla doświadczonych myśliwych i dla pasjonatów, ludzi, którzy nigdy nie polowali - ale są aktywni, dadzą psu odpowiednią dawkę ruchu, przymkną oko, lub nawet roześmieją się na widok dywanów skrupulatnie ściągniętych z całego domu na fotel lub łóżko, albo swoich ubrań pościąganych z wieszaków i rozwłóczonych w mieszkaniu.

Dla ludzi z poczciem humoru, dystansem do siebie i swego stanu posiadania, nie traktujących mieszkania jak muzeum, a psa jak dodatku do torebki, aktywnych i kochających życie, konsekwentnych i posiadających doświadczenie z psami, znających ich potrzeby, mających czas i warunki na ich zaspokojenie.


Z uwagi na szybkość psa, nie powinien przebywać w domu bez stałego nadzoru z małymi dziećmi - które biegając, lub skacząc  może przewrócić.

Najlepiej byłoby, gdyby JAGDTERIER trafił do domu, z dobrze ogrodzonym ogrodem i miał równie żywego, nieustraszonego i w dobrej kondycji psiego kolegę lub koleżankę - psy skanalizują swój temperament we wspólnych zabawach i w bieganiu, oszczędzając wyposażenie domu i nasadzenia w ogrodzie - choć kopanie nor i eksterminacja wszystkich kretów z posesji -  zagwarantowane (jagdterier to także norowiec, nie tylko pies na dziki).

Jagdterier nie powinien być pierwszym psem w rodzinie - to pies dla osób z dużym doświadczeniem, gdyż w nieodpowiednich rękach z każdego psa można uczynić agresywnego osobnika - a w przypadku psów żywych, aktywnych i szybkich w odruchach jak kobra - może to być bardzo niebezpieczne dla ludzi no i jest przede wszystkim fatalne dla samego psa.


Dlatego JAGDTERIER to pies nie dla byle kogo :)
To psia arystokracja, specjalny i wyjątkowy pies tylko dla  specjalnych i wyjątkowych :)

Jesteś taki ? Uwielbiasz wesołe, zawsze pogodne,  żywe, inteligentne, szybkie, odważne psy i jesteś na tyle konsekwentny i doświadczony, że nie dasz sobie wejść na głowę ? Zapewnisz psu odpowiednią dawkę ruchu ?KUP JAGDTERIERA - NIE POŻAŁUJESZKilka fotek;


8 komentarzy:

 1. Śliczna rasa! ;* Może te psiaki nie są jakimiś super psami dla każdego, ale mimo wszystko mają swój urok :D Pozdrawiamy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładnego masz psiaka,chociaż kojarzą mi się z myśliwymi.
  Ciekawy post.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widać, że włożyłaś dużo pracy w napisanie tego posta.
  Ja to bym go w gazecie jakiejś zamieściła.
  Uwilebiasz swojego psa i jego rasę;).
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy post!
  Dzięki że weszłas wreszcie na mojego bloga:D.
  Zapraszamy ponownie nasz blog niegryzie;p.!
  Dropsikowa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuje za post.
  Chciałam, ale już chyba nie chcę takiego psiaka.
  Dom pewnie by wyglądał jak wysypisko albo gorzej, mój króliczek by był w brzuszku pieska, do tego nie mogłabym mu tak dużo dużo czasu zapewnić (rozrywka). I jeszcze w bloku mieszkamy :|

  PS: Bardzo przydatny post.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super, interesująca notka :)
  Bardzo przydatny post dla tych co kochają psiaki i chcą je mieć :)
  Ale i nie tylko... :)


  Pozdrawiamy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki , twój blog też jest świetny ;)...fajnie że posiadasz taką rzadką rasę...;)
  Pozdrawiamy i obserwujemy

  OdpowiedzUsuń